Drahomír Prihel |

Drahomír Prihel: Tajomné záhrady

kurátor výstavy

30.04.2015 - 31.05.2015

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Autor, titul výstavy: Drahomír Prihel: Tajomné záhrady
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: PhDr. Ľudovít Petránsky
Vernisáž: 30.04.(Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 30.04.(Št) – 31.05.(Ne) 2015  Vždy, keď sa pozerám na sklenené objekty Drahoša Prihela, v hlave mi zaznie hudba. Väčšinou sú to široké lyrické plochy Čakania na Cousteaua od Jeana-Michela Jarrea, pri ktorej som sa vždy rád ponáral do tajomných záhrad oceánov. Podobne ako kedysi Cousteau brázdil oceány na svojej bájnej Kalypso a nachádzal zvuky vodného nekonečna, ja som v jeho svete nachádzal magické tvary Drahošových Vrakov, Sféroidov, Katamaránov, či Korábov. Shakespeare ústami svojho alter ega - Prospera povedal pamätnú vetu, že „sme z rovnakej látky, z ktorej sú utkané sny“
a pri týchto brúsených objektoch to platí dvojnásobne. Ich farebné nite sú doslova zaliate do ich tela ako sny do našich túžob. Sklenené objekty Drahoša Prihela nie sú maľované len umelcovou predstavivosťou. Je to práve farba vliata do skla, ktorá objektom odovzdáva ďalší náboj a rozpráva príbeh svojmu divákovi. Sú to kapitoly o umelcových prianiach, ale aj o túžbe dotknúť sa večnosti. Je to rozmaľovaná poézia tvaru, ktorá nikdy neskĺzne do samoúčelnej exhibície. Suverénna znalosť remesla harmonizuje s umeleckou kultiváciou objektu.
Ale nechajme hovoriť autora: „V sklárskom výtvarníctve mi je najbližšia brúsená technika plastík. Je to úžasný pocit, keď zo sklenej hmoty vzniká výtvarné dielo, v ktorom začínajú pôsobiť fyzikálne zákony lomu svetla spôsobené optickým brusom.“ Spomínal som remeslo. To Drahoš vždy pripomína ako jeden zo svojich oporných bodov, ktoré nikdy nesklamú. Štúdium, práca v sklárňach v Novom Bore či Zlatne, spolupráca s takým sklárskym majstrom akým je Václav Štěpánek - to všetko sú skúsenosti, ktoré zalieva do svojich malých sklenených vesmírov. Drahoš Prihel má v súčasnosti približne 90 brúsených sklenených objektov a na výstave v Galérii Jána Koniarka bude vystavený výber z tohto obsiahleho portfólia, pričom nebudú chýbať ani príklady úžitkových predmetov (poháre, fľaše, misy atď.). Vo svojej výtvarnej kvalite určite patria k tomu najlepšiemu, čo ponúka oblasť sklárskeho výtvarníctva na súčasnej slovenskej výtvarnej scéne. Drahošov výtvarný svet však nie je len v priestore. Jeho tajomné záhrady sa rozprestierajú aj na pasteloch a tavených maľbách. Masky, karneval, Benátky, tanec, hra na šachovnici života – ale aj zasnení pieroti a colombíny na veľkolepej scéne commedie dell’arte. To všetko sú ďalšie fragmenty príbehu, ktorý má svoju rozmanitosť, ale aj vyhranený názor. Je hravý, ale má svoj štýl. Je pôsobivý, ale zároveň nenásilný. Možno, že tu sa už ozývajú tóny jari Vivaldiho Štyroch ročných období, ale vždy je to nadnášajúca hudba, ktorá spúšťa imagináciu diváka. Vitajte v tajomných záhradách Drahoša Prihela!

PhDr. Ľudovít Petránsky Komentovaná prehliadka výstavy - 16.5.2015: agentury.sme.sk /TASR/:
Sochár Drahoš Prihel prichádza s Tajomnými záhradami
slovakia.travel:
Výstava Tajomné záhrady
trnava.dnes24.sk:
Tajomné záhrady Drahoša Prihela: Brúsené sklené objekty, ale aj pastely a tavená maľba kultura.pravda.sk
Aj tajomné záhrady majú jar