Neznámy |

Maja Poláčková - Rozmarné cesty

kurátor výstavy

13.09.2007 - 14.10.2007

Nové krídlo Kopplovej vily GJK, Zelený kríček 3, Trnava

Autor, titul výstavy: Maja Poláčková, Rozmarné cesty
Miesto konania: Nové krídlo Kopplovej vily GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátori: Prof. Miloslav Petrusek (CZ), Mgr. Adriana Čeleďová (GJK)
Vernisáž: 13. septembra 2007 (štvrtok) o 19:00 hod.
Trvanie výstavy: 13.09.2007 – 14.10.2007 bitka pri Waterloo Výstava Rozmarné cesty predstavuje autorku Maju Poláčkovú pochádzajúcu z Trnavy, ktorá v roku 1978 odišla do Belgicka.
Galéria Jána Koniarka v Trnave ponúkne návštevníkom doteraz najrozsiahlejší výber z autorkinej tvorby prezentovaný na Slovensku. Výstava je poskladaná z diel vytvorených za posledných 7 rokov.
Projekt Rozmarné cesty Maju Poláčkovú predstaví ako autorku dômyselných koláží. Výtvarným jazykom autorkinho prejavu je stará technika klasickej koláže. Pre svoje artefakty autorka používa najmä novinový papier, z ktorého, vystrihuje drobné postavy a postavičky, ktoré vytvárajú príbehy o životných skúsenostiach jednotlivca.Na výstave je možné vidieť takmer 50 diel z autorkinej rozsiahlej tvorby. Maja Poláčková je vzdelaním sociologička a jej záujem tvoriť vychádza z mnohých inšpirácií, v spolupráci s Paulom Emondom preložila do francúzštiny dielo Dominika Tatarku – Prútené kreslá. Jej dielo s názvom Partir – Arriver bolo zaradené do výberu 80 autorov, ktorí reprezentujú súčasnú umeleckú tvorbu v Belgicku. Dielo je trvale umiestnené v novom trakte belgického národného letiska v Bruseli, je súčasťou projektu Art at the Airport, ktorý bol realizovaný v roku 2004. Galéria Jána Koniarka ponúka diela Slovenky žijúcej v Bruseli, ktorá prekračuje nielen hranice krajín, ale prestupuje do rôznych oblastí umenia . Projekt je súčasťou programu Trnavských dní, ktorý už 14. ročník organizuje Mesto Trnava.
Výstava je realizovaná aj vďaka podpore belgického partnera Commissariat général aux Relations internationales de la Communauté française de Belgique.
Maja Poláčková
1974–1979 štúdium sociológie na FF UK v Prahe
1978 – odchod do Belgicka, štúdium na Akadémii výtvarných umení v Bruseli
Žije a tvorí v Bruseli.

bitka pri Waterloo