Šymon Kliman |

Šymon Kliman: ONI MY

kurátor výstavy

01.04.2014 - 25.04.2014

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga - Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Autor, titul výstavy: Šymon Kliman: ONI MY
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga - Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátor výstavy: Fedor Blaščák
Otvorenie výstavy: 1.4.(Ut) 2014 o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 1.4.(Ut) - 25.4.(Pia) 2014 Galéria Jána Koniarka, OZ Publikum.sk a občianske združenie SVK spoločne pripravili projekt ONI MY: Alfréd Wetzler a partizáni, v ktorom sa prelínajú viaceré spoločenské a historické témy. Hlavnú os programu predstavuje výstava fotografa Šymona Klimana, ktorej základ tvoria veľkorozmerné fotografie z cyklu Partizáni, ale obsahuje aj expozíciu o Alfrédovi Wetzlerovi, otcoch slovenského štátu a ďalšie materiály o totalite a fašizme. Otvorenie výstavy prebehne v utorok 1. apríla o 18:00 a sprístupnená bude v Synagóge do 25. apríla. „Na cykle fotografií Partizánov pracujem už zopár rokov. Zatiaľ som ich však prezentoval hlavne streetartovým spôsobom, v trnavskej Synagóge som konečne dostal možnosť posunúť ich aj do galeríjneho priestoru,“ povedal k výstave Šymon Kliman.

Kurátorom je Fedor Blaščák, ktorý k výstave povedal:

„Cyklus fotografických portrétov partizánov od Šymona Klimana je všeobecne známy vďaka jeho početným „partizánskym“ inštaláciám vo verejnom priestore Bratislavy, Košíc či Žiliny. Výrazná estetika čiernobielych portrétov v kombinácii s veľkými formátmi a demokratickosťou „umenia ulice" dodáva pripomínaniu si hrdinov SNP osobitú energiu aj istú vážnosť, veď mnohé z vylepených fotografií ostávajú nepoškodené na múroch, v podjazdoch či na pilieroch mostov už niekoľko rokov.

Preniesť do galérie to, čo funguje dobre na ulici, je riskantný krok. Výstavou ONI MY Kliman naznačuje, že dôvody tohto kroku nie sú estetické, ale psychologické. Čo začalo partizánmi rokmi prerástlo do jeho záujmu o všeobecnejší problém pamäti, autor získal citlivosť k minulosti a bol vystavený potrebe vyjasniť si vlastné morálne postoje.

Výstava ONI MY je záznamom z objavovania novej citlivosti na politické dejiny krajiny cez osobné príbehy hrdinov, obetí aj kolaborantov.“ V Synagóge budú počas trvania výstavy prebiehať aj ďalšie aktivity. Vo štvrtok 10. apríla sa od 17:00 uskutočnia v spolupráci s Historickým ústavom SAV prednášky troch renomovaných historikov o Jozefovi Tisovi, deportáciách Židov, či o aktivitách na ich záchranu. Program vyvrcholí 25. apríla Spomienkovým večerom na Alfréda Wetzlera, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti dejín Trnavy. Projekt bude prebiehať aj vo verejnom priestore, v ktorom budú realizované viaceré tematické výlepy, či už plagátov, alebo veľkoplošných fotografií partizánov. Pribúdať budú priebežne počas apríla. Facebook event:
https://www.facebook.com/events/1395708774037253/
Reportáž MTT z vernisáže:   trnavadnes.com /TASR/:
Projekt Oni My pripomenie významného Trnavčana Alfréda Wetzlera
www.90bpm.sk:
Vernisáž Šymon Kliman: ONI MY


Sme:
Hrdinovia už hovorili, na rade sme my