Galéria Jána Koniarka, Koppelova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Jaroslav Koléšek sa narodil v Šternberku. V rokoch 1988-92 absolvoval Strednú umeleckopriemyselnú školu v Brne a následne v rokoch 1992-97 študoval sochárstvo na Katedre výtvarnej výchovy Ostravskej univerzity v ateliéri profesora S. Hanzíka a akademického sochára Maria Kotrbu. Učil na sklárskej škole vo Valašskom Meziříčí (1998-2010) a potom pôsobil ako odborný asistent na Katedre sochárstva Ostravskej univerzity (2008-11). Od roku 2011 je vedúcim katedry.
Je členom umeleckej skupiny VY3, s ktorou vystavoval vo viacerých českých mestách a realizoval aj niekoľko samostatných a kolektívnych výstav. Pravidelne sa zúčastňuje na sochárskych sympóziách. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach Krajskej galérie výtvarného umenia v Zlíne, Múzea umenia v Olomouci a galérie vo Valašskom Meziříčí. V roku 2003 mu bola udelená cena V. Chada cenu na III. Zlínskom salóne mladých. Je tiež laureátom Ceny Rudolfa Schlattauera za rok 2010 na Bienále Valmez 2010. Žije a tvorí vo Valaskom Meziříčí a Březovém u Olomouca.
Václav Buchtelík po štúdiu na Strednej umeleckej škole v Ostrave (úžitková maľba, Aleš Hudeček) pokračoval v rokoch 2010 až 2015 v štúdiu v Ateliéri maľby Daniela Balabána na Fakulte umení Ostravskej univerzity. Buchtelíkove obrazy tematizujú rôzne podoby úzkosti a strachu, ktoré kontrastujú s naratívom inscenovanej socialistickej propagandy. Často čerpá z koláží vytvorených z úryvkov kníh o „prekvitajúcej“ socialistickej spoločnosti. Typické sú prvomájové sprievody, pohľady na závody ťažkého priemyslu, rozkvitnuté záhrady, kolotoče a spartakiádne cvičenia...
Buchtelík to všetko vizuálne kombinuje s démonickým pozadím, ktorému dominujú výbuchy, sopečná magma, tekutá oceľ a oblaky dymu. Symboly svetlých zajtrajškov prenesené na pozadie pekla. Zaujímavým rozmerom týchto obrazov je, že postavy akoby sa na všetkom podieľali nevedome, sú pokojné a vyrovnané. Pri figurálnom čítaní v nich môže rezonovať slepota socialistickej spoločnosti, ktorá sa tvári paralyzovane tvárou v tvár démonickým silám rozkladu. Buchtelík sa dobre orientuje v dejinách umenia a v jeho tvorbe nájdeme rôzne, väčšinou nepriame odkazy na konkrétne obrazy alebo obdobia. Nepracuje však formou pastišu, ale skôr prenáša nálady, napríklad barokovú expresivitu. Výrazným motívom jeho obrazov je maliarsky prepis roztrhaného alebo olúpaného papiera, ktorý môže viesť k interpretačným konceptom, ako je vrstvenie reality, zdania, ale aj surovosť života, ktorá často trhá naše predstavy a následne aj naše životy.
Kurátor: Vladimír Beskid
Miesto konania: GJK, Nové krídlo Koppelovej vily, Zelený kríček 3, Trnava
Trvanie výstavy: 05.12. do 26.01.2025
Vizuálna komunikácia: CUBE studio s.r.o.